BİRGÜN'ÜN ÇIRAĞAN HABERİ: NEFESİMİZ VE IŞIĞIMIZ YOK OLACAK!

Nefesimiz ve ışığımız yok olacak! 16:21 31 Ocak 2011   

ELÇİN YILDIRAL

İstanbul Beşiktaş Çırağan mahallesi'nde bulunan Fıstıklı Meydanı,  apartmanlar arasında kalmasına karşın içinde tarihi çeşme, asırlık ağaçları barındıran, boğaz manzarasına sahip  ve asırlardır yeşil alan olarak kullanılan bir arazi. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün talebiyle kat karşılığı ihale edilen Sultan Mahmut Han Sani Vakfı'na ait 988 metrekarelik, muhammen bedeli  2 milyon 154 bin 518 TL olan Fıstıklı Meydanı'nın imara açılmasına mahalleli tepkili.
"Apartmanlarımız arasında kalabilen nadir yeşil alanlardan birisi bu meydan diyen mahalleli, meydanın betonlaşmasını istemiyor. Mimarlar Odası'nın da desteğini alan mahalleli, yürütmenin durdurulması talebiyle dava açtı.  2005 yılına kadar Beşiktaş Belediyesi'nin 1/1000'lik planlarında yeşil alan olarak görünen meydan,  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)'nde yapılan imar planı değişikliği ile meydanın yeşil alan olarak kalması uygun bulunmayarak, konut yapımına izin verildi.
2007'de mahallenin yaptığı itirazları değerlendiren  Beşiktaş Belediyesi, 25 kurumun görüşünü aldı ve burayı yeniden yeşil alan ilan etti. Ancak İBB, 2009'da aldığı karar ile Beşiktaş İlçesi, Yıldız Mahallesi, 62 Pafta, 250 ada,1 parsel arazinin  yeniden yeşil alan olması yönündeki plan değişikliğini, 1/5000'lik üst plana aykırı buldu.
YOL DA KAPATILACAK
11 Ocak 2011'de de arazi ihale edildi. Buna göre, arazi üzerinde 21daireden oluşan bir bina  inşa edilecek. Üstelik şimdiye kadar görülmeyen bir uygulama ile. Çünkü araziden geçen ve Beşiktaş sahil yoluna inişi sağlayan yol üzerine apartmanın inşa edilmesi planlanıyor. Böylece mahalleli için önem arz eden ve yıllardır kullandıkları yollar yok olacak, çıkmaz sokağa dönüşecek.  Yol kenarındaki tarihi çeşme de binanın gölgesinde kalacak. Asırlık ağaçlar ise kesilecek.
Ayrıca binanın inşaa edileceği arazi yüzde 100 meyilli bir arazi. Ve bu araziye 15,5 metre yükseklikte bir bina öngörülüyor. Yani bina  9 kattan oluşacak. Oysa, çevredeki binaların en yükseği Yıldız Parkı'nın kotundan dolayı sadece 9,5 metre. Bu da, boğaz manzarasından bir tek  inşa edilecek binanın yararlanacağı anlamına geliyor. Diğer apartman sakinleri ise pencereyi açtıklarında koca bir beton kütlesiyle karşı karşıya kalacak.

Çocuk parkı yapılmasını istiyorlar

Yıllarını Çırağan mahallesinde geçiren Artan Şişman, uygulamanın kamuyararına akırı olduğunu belirterek, daha önce meydanın çocuk parkı olması için Beşiktaş Belediyesi'ne başvurduklarını ancak bir yanıt alamadıklarını söyledi. Yapılmak istenen dev bina ile yollarının kapanacağını aktaran Şişman, 1999 depreminde buraya sığındık. Şimdi deprem olsa enkaz altından kim, hangi yolla gelip bizi kurtaracak? Yangın çıksa, acil ambulans gerekse yardım bize hangi yoldan ulaşacak" diye konuştu. Şişman, evlerinin temelinin inşaat sırasında zarar görme ihtimalinin yüksek olduğunu da vurguladı.
TARİHİ ÇEŞME ZARAR GÖRECEK
Tarihi çeşmenin de bu zarardan nasibini alacağını ifade eden Şişman, daha önce çeşmenin restore edilmesi için  başvuruda bulunduklarını fakat bir sonuç alamadıklarını belirterek şunları söyledi: "Asırlık ağaçlara balta vurulacak. Çocuklarımızın oyun alanı bu meydan. Beşiktaş Belediyesi, İBB ve Vakıflar Genel Müdürülüğü ile görüşme taleplerimiz oldu ancak randevu bile vermediler. Cumhurbaşkanlığı'na kadar dilekçe yazdık. Hiçbir yerden geri dönen olmadı. Seçim öncesi burası paraya dönüştürülmek isteniyor.
‘HER ŞEY PARA DEGİL’
“Vakıfların bu araziyi satması hakkıdır belki ama buraya apartman yapmanın hiç bir mantığı yok” diyen mahalle sakinlerinden Berke Şerbetçi ise buranın bir park haline getirilebileceğini belirterek, "Herşeye para para gözüyle bakıldığı zaman tabiki buraya apartan dikebilirsiniz ama burada hiçbir kamuyararı yok. Nefesimiz ve ışığımız yok olacak" dedi.

http://www.birgun.net/actuel_index.php?news_code=1296483671&year=2011&month=01&day=31

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !