Birgün Gazetesi

Fıstıklı’ya ikinci ihale darbesi

19:50 28 Nisan 2011

ŞULE YILDIRIM
 

100 yılı aşkın süredir yeşil alan olarak kullanılan, mahallelinin depremde sığınacağı tek yer olan “mendil kadar” bir meydan; Fıstıklı Meydanı. Yıldız Parkı’na komşu, Boğaz’ın sırtlarına nazır ve ahalinin apartmanlarından indiklerinde bir nebze nefes almasını sağlıyor. 2. Mahmut zamanından kalma, çitlembik, ıhlamur ve çınar ağacı ve bir de suyu akmayan tarihi çeşmesi var. Ancak bu ufacık meydanın üzerinden ihaleler eksik olmuyor. Ocak ayında Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü tarafından kat karşılığı yoluyla ihale edildiğini duyurduğumuz meydan, ihaleyi kazanan firmanın “arazi kayalık, aşırı meyilli, inşaat zor olacak” gibi nedenlerle çekilmesine rağmen 5 Mayıs’ta yeniden ihaleye verildi. Vakıflar, mahallelinin bütün itirazlarına rağmen geri çekilmedi. Meydana, 15,5 metre kat çıkılmasına izin verilen bir apartman dikilirse, mahallenin zaten daracık sokaklarından ne ambulans ne de çöp arabası geçebilecek.
Fıstıklı sakinlerini temsil eden Avukat Sevtap Kasımoğlu, “Önceki ihaleyi kazanan firma, burada inşaat yapımı zor, eğimli gerekçeleriyle geri çekildi. Vakıflar ise imar planını iptal ettirmek için açtığımız dava sürecinin bitmesini dahi beklemedi. Hukuken beklemeyebilir ama ahlaken bekleyebilirdi. Davanın sonuçlanması için İBB’nin cevabını bekliyoruz. Kazanırsak ihale düşer. Yeni ihaleye girecek firma açısından kazanmamız halinde maddi zarar artacaktır” dedi. Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Avukatı Can Atalay, “İnsanların kullanımına açık küçücük alanı ihaleye vermezler. Davaya müdahil olacağız” dedi.


ÇÖREKLİ EYLEM YAPACAKLAR
Beşiktaş Belediyesi’nden “1’e 1000’lik planlarımızdaki gibi yeşil alana olarak kalmasını istedik ama İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne uymak zorundayız” savunması yapılıyor diyen mahalle sakini Cihat Yapıcı, “Ankara’dan bile firma geliyor meydana. Buranın tapusunda halka açıktır yazıyor. Nasıl Barabaros Meydanı’nı inşaata açamazlarsa burayı da açamazlar” dedi. Mahalleli cumartesi yeniden Fıstıklı’yı sahiplenmek için börek ve çörekleriyle meydana inecek.  

http://www.birgun.net/worker_index.php?news_code=1304009411&year=2011&month=04&day=28

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !